Proč se učit anglicky?

No ano, proč se vlastně učit anglicky?

Ptá se někdo Angličana, nebo Američana, proč neumí česky? Neptá, že? Angličani, Američani a další anglicky mluvící národy mají totiž tu výhodu, že s angličtinou se dorozumí téměř všude.

Dle Wikipedie je angličtina třetí nejpoužívanější jazyk na zemi.

Anglicky mluví zhruba 360 milionů lidí na celém světě!

 

Napadá vás, kde všude dnes potřebujeme mluvit cizím jazykem?

CESTOVÁNÍ

V první řadě, když cestujeme do zahraničí, samozřejmě. Čím dál víc lidí dnes rádo cestuje, jezdí na dovolené, chtějí poznávat vzdálená místa, jinou kulturu, nebo jednoduše cestují proto, že si to konečně můžou dovolit. Hranice mezi jednotlivými zeměmi se pomalu vytrácí.

Ať cestujete z jakéhokoliv důvodu, vždy potřebujete komunikovat s lidmi kolem sebe.

Potřebujete se zorientovat na letišti, zeptat se na cestu, objednat si jídlo v restauraci, domluvit si ubytování, nebo si jen tak s místními pokecat o životě. A jelikož není zcela v našich možnostech naučit se jazyk každé země, kam hodláme vycestovat, nabízí se angličtina, jako v podstatě univerzální jazyk.

Anglicky se kromě států jako je Velká Británie, Kanada a USA domluvíte i v zemích, kde angličtina úředním jazykem není. Anglicky se domluvíte v Itálii, Francii, v severských státech i v Africe a Asii. Celý svět považuje angličtinu za natolik univerzální, že se s ní domluvíte na všech místech, kde se jen trochu dá očekávat výskyt turistů.

VYSNĚNÁ PRÁCE

Dalším argumentem pro znalost angličtiny jsou pracovní požadavky. Když se podíváte na řebříček 50 firem, které své zaměstnance nejlépe platí, jsou to až na jednu výjimku mezinárodní společnosti. Rovněž v řebříčku nejlepších zaměstnavatelů v ČR jsou z 90% zahraniční firmy. U všech těchto zaměstnavatelů si bez znalosti angličtiny uplatnění nenajdete.

Ale nejsou to jen zahraniční společnosti, které po vás budou vyžadovat aspoň základní znalost angličtiny.

Týká se to i menších českých firem. Mnohé z nich totiž mají zahraniční obchodní partnery.

Podívejte se na pracovní inzeráty. Kolik nabízených míst má mezi požadavky znalost anglického jazyka? A netýká se to jen pozic ve vyšším nebo středním managementu. Mnohé zahraniční společnosti požadují znalost angličtiny i na úrovni dělnických profesí.

VZDĚLÁVÁNÍ

Pokud chcete uspět v jakémkoli oboru, potřebujete se neustále vzdělávat, zdokonalovat a učit se. Mnohé prameny, ze kterých byste potřebovali čerpat, jsou ale v angličtině. Knihy, odborné články a další materiály na internetu, nemluvě o seminářích, které vedou anglicky mluvící odborníci.

To vše využijete i v případě, že se rozhodnete podnikat. Podnikat se dá totiž odkudkoli a softwarové programy, aplikace a další pomůcky, které pro podnikání potřebujete, jsou často v angličtině.

Shrnuto a podtrženo, bez znalosti angličtiny se dnes už prakticky neobejdete.

Anglické výrazy navíc již pronikly i do novodobé češtiny. Slova jako „web“, „office“, sorry“ nebo cool se staly běžnou součástí našeho jazyka. Učte se anglicky a buďte IN (nebo také in the picture).

Martina Vokurková Chocová

zakladatelka Open English
Angličtina mě provází celým životem. Nesnášela jsem učit se věci nazpaměť, a právě proto učím jinak, než se učí v klasických školách. Jsem zakladatelkou Open English a autorkou online kurzu pro děti CoolBeans. Díky více než 20 letým zkušenostem s učením pomáhám dětem i dospělým s tím, jak se přestat bát mluvit, jak správně vyslovovat, aby vám v cizině rozuměli a ukazuji cestu, jak se můžete naučit přirozeně, zábavně a napořád.
Komentáře