Jak na angličtinu konečně vyzrát?

Samouk, online kurz nebo jazykovka?

Čemu dáváte přednost vy?

Jsou různé způsoby, jak se naučit cizí jazyk. Někdo dává přednost konzervativnějším metodám jako je kurz v jazykové škole nebo si zaplatí soukromého lektora. Ti co nemají čas nebo se jim prostě nechce někam dojíždět/docházet, využijí nabídky kurzů po telefonu, přes skype eventuálně dnes tak populární online kurzy.

Samozřejmě se pořád najde dost lidí, kteří spoléhají na své síly a pokusí se cizí jazyk zvládnout jako samouci – nabídka učebnic pro samouky, jak v papírové, tak v audio podobě je široká. Navíc je spousta materiálů na internetu buď zdarma nebo jako online kurzy.

A pak jsou tady lidi, kteří učení cizího jazyka chtějí spojit s dobrodružstvím a zážitky a vycestují do zahraničí. I tady může mít učení se cizích jazyků různé podoby. Někdo si jednoduše zaplatí jazykový kurz, jiný vyjede do zahraničí jako Au-pair a ti největší dobrodruzi se prostě přestěhují. 🙂

Pojďme se na jednotlivé způsoby podívat blíž.

Jazykové školy dnes nabízí celou škálu kurzů od skupinových zaměřených na gramatiku, přes čistě konverzační až po individuální kurzy. Kurzy jsou taky různě dlouhé – rok, půlroku, tři týdny… Najdeme zde vesměs tradiční a spíš pasivní způsob výuky. I když i vyjímky se najdou a dnes vidíme už i školy, které učí jinak než klasicky a tradičně. Vznikají školy Montessori, domácího vzdělávání nebo školy, které mají respektující přístup ke studentům. V těchto školách se učí zábavně a s výbornými výsledky.

Nejste omezeni časem, ani místem.

Pro lidi, kteří nemají čas někam docházet, nebo preferují časově flexibilnější přístup, jsou tady kurzy po telefonu, skype a online kurzy. Výhodou zejména on-line kurzů je jejich prakticky neomezená dostupnost – PC si můžete zapnout kdykoliv máte čas a chuť. Navíc v dnešní době nejste odkázaní jenom na PC, studovat cizí jazyk online můžete i v mobilutabletu. Online kurz je tedy dostupný kdekoliv potřebujete – během čekání u lékaře, cestou do práce v MHD, v kavárně, v restauraci u oběda. Audio verzi můžete poslouchat, když řídíte auto nebo doma uklízíte. Studovat online je v dnešní uspěchané době mnohem pohodlnější a efektivnější, než docházet do kurzu jazykové školy. Nejste omezeni časem, ani místem. Studujete svým vlastním tempem, ve vámi vybraném čase. V neposlední řadě mluví pro online kurzy jejich cenová dostupnost. Mnoho z nich mátě totiž doživotně k dispozici a můžete se k nim vracet.

Nicméně, co si budeme povídat. Nejefektivněji a nejrychleji se člověk naučí cizí jazyk stylem „skočím do vody a plavu“ a sice během pobytu v zahraničí. Když daný jazyk slyšíte denně kolem sebe a nemáte jinou možnost, jak se domluvit se sousedy, kolegy nebo prodavači, jazyk se na Vás „nalepí“ ať chcete nebo ne. Velkou nevýhodou je ovšem finanční náročnost tohoto způsobu studia.

Takže, co byste si vybrali vy? Hodně štěstí při studiu angličtiny!

Martina Vokurková Chocová

zakladatelka Open English
Angličtina mě provází celým životem. Nesnášela jsem učit se věci nazpaměť, a právě proto učím jinak, než se učí v klasických školách. Jsem zakladatelkou Open English a autorkou online kurzu pro děti CoolBeans. Díky více než 20 letým zkušenostem s učením pomáhám dětem i dospělým s tím, jak se přestat bát mluvit, jak správně vyslovovat, aby vám v cizině rozuměli a ukazuji cestu, jak se můžete naučit přirozeně, zábavně a napořád.
Komentáře