Rychlý a ověřený způsob, jak ho zabít

Proč na něj sakra tak kouká? Vždyť mu musí rozumět. Proč nic neříká? To platím ty kurzy angličtiny úplně zbytečně?

“Proč jsi Jackovi neodpověděl, když se Tě ptal, jestli bys chtěl jet o víkendu do kina nebo raději do Jump arény? Tys nerozuměl, co říká?”

“Ne, já mu rozuměl, úplně všechno.”

“Tak proč jsi hergot nic neřekl?”

“Protože jsem nevěděl, jak to mám říct. Chtěl jsem obojí.”

Děti se v dnešní době už anglicky učí. Často i od raného věku. To je super pokrok a já mám z toho velkou radost.

Proč tedy neumí odpovědět? Proč tak často mlčí, když se jich někdo na něco zeptá? Bojí se, že to řeknou špatně? Bojí se, že se jim bude někdo smát? Neumí se správně vyjádřit? Neví, jak to říct v angličtině?

Ano, tohle všechno dohromady.

Proč se to děje?

Je to jednoduché. Rodiče často přihlásí děti do kurzů již v mateřské škole. Za to palec nahoru. Děti do sebe nasávají jazyk jako houba, učí se přirozeně, učí se hrou. Mají krásně našlápnuto. Pak jdou do školy a problém je tu. Rodiče je nechtějí přetěžovat, takže na kurzy hrou, kde si děti vlastně hrají, ale přitom se učí, přestanou chodit. Buď není čas a nebo rodiče nechtějí, aby toho neměli moc.

Ve škole, nebudeme si hrát na to, že to tak není, angličtina stojí za starou belu. S vyjímkou několika málo škol, to v 99% tříd vypadá tak, že tam je dětí moc, učitelé jsou nekvalifikovaní nebo učí zastaralými metodami a děti se ani nedostanou ke slovu. Učí se překládáním a memorováním slovíček. Přesně tak, jak se učilo před 30 lety. Učitelé se střídají, neustále se začíná znovu. Žádný pokrok tady nenastal. Zabíjíme dětskou fantazii, to, že je to baví, ničíme v nich chuť zkoušet něco říkat. Zabíjíme jejich nadšení do učení, zabíjíme jejich potenciál.

To, co se děti naučily ve školce, pomalu zasouvají dozadu do mozku, protože to přestaly používat. A ztrácí schopnost učit se přirozeně, začínají se učit překladově. Levá strana sešitu slovíčko anglicky, vpravo překlad do češtiny. Znáte to?

Jak z toho ven?

Především pokračujte s tím, co už jste začali. Dítě nepřetížíte, toho se nemusíte bát. Pokud teprve přemýšlíte, jaký kurz vybrat a nevíte podle čeho posuzovat, zda je vedený správně, můžete nakouknout do e-booku, který jsem před lety připravila. Jsou v něm tipy pro rodiče, kteří si často neví rady, jak správně vybrat kurz pro své dítě. Ukazuji v něm 7 nejčastějších chyb, na které si dát pozor a jak se jim vyhnout.

Je ale dost možné, že prostě nemáte čas někam všechny svoje děti vozit. Chodíte do práce, makáte od rána do večera, abyste zvládla poplatit všechny hypotéky, půjčky, leasingy. A nemáte čas ani peníze na to, abyste každému dítěti dopřáli chodit do jazykovky. Nebojte, Vaše děti nebudou odkázané na hodiny angličtiny ve škole. Existuje řešení, které:

  1. Vám vyřeší čas (nebudete muset vozit děti do kurzů)

  2. Vám ušetří peníze (pořídíte jen jednou pro všechny svoje děti a vydrží Vám napořád)

  3. Vám ukáže okamžitý výsledek (děti začnou samy používat slovíčka z písniček a pracovních listů)

  4. Vám ušetří čas doma (děti se budou učit samy a Vy můžete vařit večeři nebo si na chvíli v klidu sednout)

  5. bude Vaše děti bavit a budou se učit angličtinu přirozenou cestou (zůstane jim v hlavě napořád jako čeština).

Pokud chcete vyřešit problém s angličtinou pro svoje děti a chcete, aby to měly v životě snažší než Vy sami, máte teď jediněčnou příležitost pořídit jim online kurz pro děti CoolBeans. Protože jeden modul je halloweensky strašidelný a mimo jiné obsahuje super písničku o duchovi, nachystala jsem pro Vás Halloween akci. Trvá do halloweenské půlnoci. Takže je to na Vás:

Trick or treat?

Chcete se dále nechat napálit tím, že se děti naučí prostě ve škole? Nebo je budete chtít do života vybavit mnohem líp?

Halloween slavíme TADY!

 

 

 

 

 

 

Martina Vokurková Chocová
Martina Vokurková Chocová
zakladatelka Open English

Angličtinu učím více než 20 let. V roce 2009 jsem se rozhodla založit Open English. Kromě lektorování mám zkušenosti s vedením českých i zahraničních dětských táborů, moderováním dětských pořadů v Českém rozhlase a mnohému jsem se přiučila jako au-pair v Anglii. Mezi moje vlastnosti patří rovněž silné prezentační dovednosti, které uplatňuji na tuzemských i zahraničních seminářích, konferencích a sympoziích.

Komentáře