3 otázky – je to na hlavu?

Proč se děti učí anglicky a jak jim v tom můžeme pomoct? Malá úvaha maminky, která má 2 děti ve škole. Jak řeší angličtinu ona? Inspirujte se tím, jak to má ona.

Učí se Vaše děti cizí jazyk? Pro většinu dnešních rodičů a rovněž jejich dětí je dnes naprostou samozřejmostí, že učí cizí jazyky. S angličtinou začínají děti už ve školce, pokračují na základní škole (na těch pokrokovějších základních školách mají povinnou angličtinu už od první třídy), pak na střední atd.

Moje děti to mají taky tak. Angličtina ve školce a hned od první třídy ve škole. V dnešní době je to naprosto běžné a hlavně nanejvýš žádoucí. Nicméně nese to s sebou několik otázek:

  1. Proč se vůbec děti od raného věku učí cizí jazyk?
  2. Je jazykové vzdělání ve státních institucích dostačující?
  3. Pokud není dostačující, jaké jsou další možnosti rozvoje jazykových dovedností našich dětí?

Odpověď na první otázku je jednoduchá. Žijeme v době otevřených hranic a v podstatě neomezených možností. Amerika už není jedinou zemí neomezených možností. A i kdyby byla, naše děti mají možnost jednou do Ameriky odcestovat a uplatnit své schopnosti tam. A k tomu potřebují mluvit jejich řečí.

Stejně to platí o vycestování kamkoliv do zahraničí, za jakýmkoliv účelem. Angličtina má tu výhodu, že je, alespoň podle Wikipedie, třetím nejrozšířenějším jazykem na světě. Takže ať už cestujete s dětmi na dovolenou nebo je chcete připravit na život a práci v cizině, bez angličtiny se to neobejde.

Vlastně už ani v rámci naší vlasti se naše děti neobejdou bez angličtiny, pokud si budou chtít najít dobré zaměstnání. Dnes už pomalu nenajdete zaměstnavatele, který by nepožadoval znalost aspoň jednoho cizího jazyka.

A jelikož všichni chceme pro své děti to nejlepší, snažíme se jim dát co nejlepší přípravu na budoucnost i ve formě znalostí. Staré známé přísloví praví: kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Platilo to v době našich rodičů i prarodičů (prý to říkal i tatíček Masaryk) a dnešní době prolínání kultur to platí několikanásobně.

Což mě přivádí ke druhé otázce. Je jazykové vzdělání na státních školách opravdu to nejlepší, co můžeme svým dětem dát? Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že není.

Mám dvě školou povinné děti. Dceru v sedmé a syna v páté třídě. Oba měli základy angličtiny už ve školkách a povinnou angličtinu od první třídy ZŠ. Loni v říjnu u nás strávil pár dní kamarád Američan.

Mé děti, jedno po čtyřech, druhé po šesti letech angličtiny ve škole, ze sebe nedostaly souvislou větu! Sice mu rozuměli, ale nedokázali mu odpovědět. Naštěstí už tou dobou navštěvovali kurz anglické konverzace v jazykové škole.

Když nás kamarád navštívil podruhé v květnu, nestačila jsem se divit, jaký pokrok naše děti udělaly. Ne, že by s ním vedly hodinovou diskuzi, ale přinejmenším byly schopny odpovídat na dotazy a zúčastnit se základní konverzace.

To byl oproti stavu v říjnu obrovský pokrok, a to jenom díky jedné hodině konverzací týdně! Je to docela k zamyšlení, proč po čtyřech a šesti letech výuky na základní škole nedokázaly to, co následně zvládly za osm měsíců v jazykové škole. A to mají ve škole angličtinu čtyřikrát týdně. Je to přinejmenším podivné a dost to vypovídá o stavu našeho školství.

 

Takže ne, jazykové vzdělání ve škole rozhodně nestačí. Pokud chceme pro své děti opravdu to nejlepší, je potřeba jim dát víc.

Kurz v jazykové škole má pro ně ohromný přínos, ale co si budeme povídat, je to jenom hodina týdně. Dovedete si představit, jakým způsobem by se jejich znalosti zdokonalily, kdyby se angličtinu mohly učit a trénovat naučenou látku kdykoliv a kdekoliv?

Takový benefit jim může poskytnout on-line kurz. Nedávno jsem objevila opravdu skvělý online kurz angličtiny pro děti CoolBeans®. Děti se učí zábavnou a hravou formou.

Můžou se učit doma, cestou na dovolenou, cestou k babičce i u babičky. Kdykoliv se jim bude chtít. A jim se chtít bude, to mi věřte. Kurz má obrovské benefity, jak pro děti, tak pro rodiče.

Děti to baví a vlastně si ani neuvědomují, že se učí. Vstřebávají jazyk zcela přirozeně, podobně jako svůj rodný jazyk.

Rodiče nemusí dělat taxikáře a nikam je vozit. Kurz mají doma pro ruce kdykoliv chtějí a cenově se to s kurzem v jazykové škole nedá ani srovnat.

Napsala maminka 2 dětí školou povinných

Martina Vokurková Chocová

zakladatelka Open English
Angličtina mě provází celým životem. Nesnášela jsem učit se věci nazpaměť, a právě proto učím jinak, než se učí v klasických školách. Jsem zakladatelkou Open English a autorkou online kurzu pro děti CoolBeans. Díky více než 20 letým zkušenostem s učením pomáhám dětem i dospělým s tím, jak se přestat bát mluvit, jak správně vyslovovat, aby vám v cizině rozuměli a ukazuji cestu, jak se můžete naučit přirozeně, zábavně a napořád.
Komentáře