1 z chyb, kterými se kazí dětem angličtina

1 z 10 CHYB

Jako rodiče chcete dát svým dětem to nejlepší. Chcete, aby byly zdravé, šťastné a radujete z každého jejich úspěchu. A také si možná přejete, aby to v budoucnu měly snažší než vy sami. Aby se netrápily tím, co si o nich myslí druzí, aby byly samy sebou, aby uměly říct ne a postavit se samy za sebe. A také jim jistě chcete dát dobré vzdělání, aby to pak v budoucnu měly snažší. Teď nemám úplně na mysli prestižní vysoké školy. Vy je totiž vzděláváte již doma sami. Od malička, krůček po krůčku a oni si z toho berou to, co vidí, slyší, ale také to, co vnímají podprahově.

Ve školách nás naučili, že máme být raději zticha, když neznámě odpověď.

Za špatnou odpověď je totiž špatná známka. A my nechceme mít špatné známky. Nebo by se nám mohl někdo smát a to také nechceme. Tak raději mlčíme.

Je to škoda, protože právě tím, že zkoušíme přijít na správnou odpověď, se učíme. Trvale. V hlavě nám to zůstane napořád, protože tím, že jsme se poučili, vzniká v mozku úplně jiná paměťová stopa, než když se učíme něco jen tak nazpaměť kvůli písemce.

Mnoho rodičů se bojí na své děti mluvit anglicky, protože si myslí, že nejsou dost dobří.

Že jejich angličtina je špatná. Že neumí pořádně gramatiku a že by tím mohli svým dětem akorát uškodit. Není to pravda a právě tohle je jedna z chyb, kterou mnoho lidí dělá, aniž by si to uvědomovali.

Chybou je to hned ze dvou důvodů. My tím totiž (podprahově) učíme dítě,  že když něco nedělá úplně perfektně, raději se nemá vůbec neprojevovat. Tenhle přístup si odnáší často už ze školy. Když jsou zticha, tak tím přece nic nezkazí. Určitě nechcete, aby pak vaše děti přistupovaly takhle i k životu.

Kdyby se totiž s tímto přístupem už děti rodily, nikdy nezačnou zkoušet chodit ani mluvit, protože na začátku to rozhodně dokonalé není.

Druhým důvodem je mýtus, že když nemluvíte perfektně gramaticky nebo máte český přízvuk, dítě by to mohlo od vás odposlouchat.

Není to úplně pravda, protože fakt, že neumíte perfektně jazyk, není vůbec na překážku. Gramatiku se doučí ve škole, v kurzech nebo samo později. Jsem přesvědčena o tom, že na něj nemluvíte ani perfektně česky, co se týče gramatických jevů. A přízvuk má možnost slyšet i jinde. Ve filmech, v písničkách, v zahraničí, od rodilých mluvčích u nás nebo v cizině.

Svým dětem můžete pomoct tím, že je podpoříte. 

Český přízvuk dítěti konkrétně Vy nepředáte.

Nedávno jsem s nejstarším synem sledovala seriál Super Monsters. Teda můj syn to hltal, já jsem to poslouchala jen tak „na půl ucha“, protože  jsem u toho dělala další věci. A najednou jsem zbystřila a otočila se na něj se slovy, jestli to může o kousek vrátit.

To, co mě zaujalo, byl přízvuk. Děti příšerky v seriálu mluvily americkou angličtinou, ale jejich dospělí rodiče ne. Měly různé přízvuky – východoevropský, francouzský a další.

Každý národ má svůj typický přízvuk i svoje typické chyby (pokud se tedy nezačnou učit cizí jazyk už jako malé děti). Podle toho také snadno poznáme, odkud člověk je.

Stejně tak se take liší přízvuky rodilých mluvčích, podle toho, odkud pochází. Na to je skvělý třeba seriál LOST – Ztraceni. V něm uslyšíte britskou angličtinu – londýnskou, australskou, různé americké přízvuky, skotský přízvuk a další.

Byla to dřina a já už dnes vím, že to jde mnohem lépe a snadněji.

Ono totiž vnímá nejen Vás. Nasává do sebe angličtinu, kterou slyší v televizi, v rádiu z písniček, od turistů, když cestujete. Bylo zjištěno a potvrzeno na nesčetných případech, že americké děti, které měly asijské chůvy (které je hlídaly celé dny), mluvily a mluví krásnou americkou angličtinou (a ne angličtinou s asijským přízvukem). Také britské matky, které porodily v Americe, mají děti, které mluví s americkým přízvukem, ne britským.

Takže když nic jiného, tohle by Vás mohlo přesvědčit. 🙂

10 CHYB, o kterých musíte vědět!

Sepsala jsem 10 chyb, kterými se kazí angličtina dětí. Tohle byla jen jedna z nich. Celou příručku si můžete stáhnout ZDARMA tady na tomto ODKAZU.

Opravdu se nemáte čeho bát. Obklopte děti angličtinou. Můžete jim pouštět písničky, koukat s nimi na filmy, pohádky, můžete je vzít na koncert, cestovat s nimi a nebo s nimi hrajte různé online hry nebo pracujte s online kurzem.

Důležité je dodržet několik pravidel. K těm budu mluvit již brzy na online přednášce, kterou pro vás připravuji. Informace o vysílání budou k dispozici na této stránce a když si stáhnete eBook 10 chyb, budu Vás o termínu online vysílání informovat emailem.

Ať Vás učení s dětmi baví!

 

 

Martina Vokurková Chocová

zakladatelka Open English
Angličtina mě provází celým životem. Nesnášela jsem učit se věci nazpaměť, a právě proto učím jinak, než se učí v klasických školách. Jsem zakladatelkou Open English a autorkou online kurzu pro děti CoolBeans. Díky více než 20 letým zkušenostem s učením pomáhám dětem i dospělým s tím, jak se přestat bát mluvit, jak správně vyslovovat, aby vám v cizině rozuměli a ukazuji cestu, jak se můžete naučit přirozeně, zábavně a napořád.
Komentáře